Jesper Bork Nielsen

Jeg hedder Jesper og er uddannet psykolog fra Syddansk Universitet.

Mit hjerte banker for at hjælpe mennesker med at få mere ro og frihed i deres liv. Jeg er særligt optaget af metakognitiv terapi, fordi jeg igen og igen har set, hvordan metoden kan skabe varige forandringer, også hos mennesker hvor den psykiske lidelse har stået på i flere år.

I terapien lægger jeg vægt på at skabe et ærligt og trygt rum, hvor du kan være dig selv. Sammen undersøger vi de tankemønstre, der vedligeholder din mistrivsel, og vi afprøver konkrete redskaber, der kan give dig mere ro og livsglæde i hverdagen.

Samtalerne kan foregå fysisk i København eller online, og både på dansk og engelsk.

Jeg har en stor interesse for at behandle angst, OCD, PTSD og depression og også almenpsykologiske problemstillinger såsom stress, lavt selvværd, overtænkning eller bare en grundlæggende følelse af ikke at slå til.


Du er allerede godt på vej ved at læse dette, så hvis du er villig til at tage det næste skridt, så kontakt CEKTOS på mail eller telefonnummer.

Mit hjerte banker for at hjælpe mennesker med at få mere ro og frihed i deres liv.

Skriv til CEKTOS

Nogle felter er ikke udfyldt korrekt

Det siger vores klienter

Super professionelle

"Super profesionelle psykologer, de er vildt dygtige og søde! Har snart haft 12 gange, størstedelen hos Michelle! Hun er super dygtig og har udfordret mig og lært mig, at kunne være menneske igen!"​

- Nikolaj Amtoft Pihlman

Et berigende kursus

"Det har været et berigende kursus i aflæring af 40 års dårlig vane med at forfølge bekymringerne. En øjenåbner for, at jeg selv kan beslutte hvad vej tanker og følelser skal gå..."

- Merry Andresen

Jeg har det rigtig godt

“Jeg har det rigtig godt, bedre end jeg har haft det i mange år! Jeg syntes at det er fantastisk, at så få behandlinger kan give så meget! Jeg bruger de værktøjer du har givet mig dagligt.”

- Tidligere klient​

Allerede efter allerførste gang

“Allerede efter allerførste gang, var min hverdag med en ellers 20 år gammel BED (tvangsoverspisning) fundamentalt forandret.”

- Rikke

Vi er medlem af​

Skriv dig op til Pia Callesens ugentlige blog

Få 3 råd til at styre bekymringer og tilmeld dig Pia Callesens blog direkte i din mailboks hver søndag.

Tilmeld ugentlig blog

CEKTOS – København

​Borgergade 28, 4. sal

1300 København K - Find vej

Tlf.: 55 73 48 49
E-mail: info@cektos.dk

CEKTOS – Aarhus

​Fredens Torv 8, 1. tv

8000 Aarhus C - Find vej

Tlf.: 55 73 48 49
E-mail: info@cektos.dk

Om klinikken

Som den første klinik i Danmark har vi specialiseret os i metakognitiv terapi til behandling af psykiske lidelser og nervøse tilstande hos børn, unge og voksne.

Vi behandler en bred vifte af klienter med blandt andet depression, angst, spiseforstyrrelser, OCD og PTSD.

Telefontider

Mandag​

09.00 - 15.00

Tirsdag​

09.00 - 15.00​

​​​Onsdag​

09.00 - 15.00

Torsdag​

09.00 - 15.00

Fredag​

09.00 - 15.00

fb32  linked-in